Nowruz – Święto Wiosny w Azji Środkowej i rekolekcji dla młodzieży
Nowruz, czyli „nowy dzień”, to tradycyjne święto obchodzone na terenie Azji Środkowej, które wypada na początek wiosny. W kalendarzu słonecznym uznawane za pierwszy dzień roku. Jest to okazja do świętowania nowego początku, odradzającej się natury i nadziei na przyszłość. Dla młodzieży z Kazachstanu jest to czas przerwy w nauce i doskonała okazja do odpoczynku.
W Parafii w Taudykurganie, we wschodniej części Kazachstanu, duszpasterze młodzieży wykorzystują dni wolne od szkoły, organizując rekolekcje. Młodzież, pod przewodnictwem księdza i siostry zakonnej z Korei, wyruszyła w długą podróż, aby spotkać się z rówieśnikami z różnych regionów Kazachstanu i przeżyć cztery dni we wspólnocie oraz wzmocnić się duchowo. Celem ich podróży jest Szymkient – miasto oddalone o około 1800 km. Przejazd pociągiem zajmuje kilka dni, ale dla uczestników to prawdziwa przygoda, pełna nadziei na przeżycie niezapomnianych chwil.
Grupa młodzieży, choć zamknięta w jednym wagonie, zyskuje niepowtarzalną okazję do wzajemnego poznania się. Czas spędzony w podróży daje im możliwość zerwania z monotonią życia codziennego.
Spotkanie młodzieży katolickiej w Szymkiencie daje im szansę na wspólną modlitwę, słuchanie inspirujących konferencji oraz budowania więzi, które opierają się na wspólnej wierze. To także czas na to, by odnowić swoje spojrzenie na świat, wyzwalając się z ograniczeń, jakie narzuca ateistyczne, obce dla nich środowisko, w którym dorastają. Tego typu rekolekcje pozwalają młodym ludziom poczuć się częścią większej wspólnoty młodzieży zgromadzonej z różnych zakątków kraju.
Nowruz, obchodzone 21 marca, ma głębokie korzenie w religiach i tradycjach Azji Środkowej. Święto, którego początki sięgają 3000 lat, jest związane z dawnymi wierzeniami zaratusztrianizmu – religii ognia. Jest to święto na cześć słońca obchodzone w czasie równonocy. W tym dniu ciemność nocy zostaje pokonana przez światło słońca. Choć Islam pojawił się w Azji Środkowej dopiero w VII wieku, wraz z najazdem Arabów, tradycja obchodzenia Nowruz wciąż jest żywa, wrośnięta w kulturę krajów Azji Środkowej takich jak Iran, Afganistan, czy Kazachstan.
Warto zauważyć, że w tym czasie 25. marca w Kościele Katolickim obchodzimy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a Nowe Słońce, które rozświetla mroki świata, to nic innego jak Jezus Chrystus.
Ferie młodzieży z Kazachstanu w okresie Nowruz są okazją do modlitwy i odkrywania nowego wymiaru wspólnoty. Każda podróż, każda wspólna chwila, każde spotkanie z rówieśnikami staje się okazją do umocnienia w wierze, spotkania z Bogiem i wspólnego poszukiwania sensu życia w otaczającym świecie.