W sobotę, 14 sierpnia 2021 roku, około 8:30 rano, potężne trzęsienie ziemi o sile 7,3 wstrząsnęło Haiti. Szczególnie dotknięte są trzy departamenty lub regiony. Nippes, Południe i Grand’ Anse. Liczba ofiar śmiertelnych rośnie z dnia na dzień. Według urzędników Dyrekcji Ochrony Ludności tymczasowa liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 2 189. Ponad 12 000 rannych i 200 000 zniszczonych domów. Diecezja Les Cayes, w której pracują ogałci, jest szczególnie dotknięta trzęsieniem ziemi.

Dwa dni po przejściu trzęsienia ziemi prowincjonalny kwestarz, ojciec Dominique Jolicoeur i ja, poszliśmy zobaczyć naszymi oczami i zobaczyliśmy szkody spowodowane trzęsieniem ziemi. Sytuacja jest obciążająca. W diecezji Cayes mamy większość naszych parafii i dzieł. Z 16 parafii, które obsługujemy w diecezji, udało nam się odwiedzić 14. Rendel i Ile-à-Vache nie otrzymali naszej wizyty z powodu rzeki i morza.

Nie było ofiar śmiertelnych wśród oblatów ani wśród członków naszej rodziny. Dziękujemy Bogu. Opłakujemy jednak śmierć dwóch naszych pracowników w społeczności Mazenod. Pokój ich duszom!

Na pomoc mieszkańcom Haiti Stowarzyszenie Lumen Caritatis przekazało kwotę 2000 euro.