Pomoc w 2024 r.

Na początku marca zgłosił się do nas po pomoc o. Mariusz Kasperski OMI, posługujący na Madagaskarze. Jego prośba dotyczyła programu dożywiania dzieci w jego parafii. Dzięki zbiórkom przeprowadzonym na ten cel i pomocy ze strony szkół i prywatnych darczyńców, przy pomocy Prokury Misyjnej Misjonarzy Oblatów MN mogliśmy przelać na ten cel łącznie 5000 euro. Powinno to wystarczyć na najbliższe 6 miesięcy. Dzięki Waszej pomocy 95 dzieci w każdą sobotę będzie mogło otrzymać gorący posiłek.

Łącznie na pomoc Madagaskarowi w 2024 r. Stowarzyszenie przekazało 11 539,50 zł.

Pomoc w 2023 r.

W 2023 r. Stowarzyszenie zrealizowało aż 6 projektów pomocowych na Madagaskarze. Pierwszy z nich dotyczył kontynuacji wsparcia dla programu dożywiania dzieci, jaki prowadzi o. Paweł Petelski OMI w Morondava. Na ten cel Stowarzyszenie przekazało 5 000 euro. O samym projekcie dożywiania dzieci możecie dowiedzieć się więcej w osobnym wpisie na naszej stronie.

Na początku 2023 r. o pomoc do Stowarzyszenia zgłosił się proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Marolambo, którą prowadzą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Jego prośba dotyczyła odnowienia groty maryjnej na terenie parafii. Ta grota odgrywa ważną rolę w życiu duchowym lokalnej wspólnoty i w szerzeniu kultu maryjnego na Madagaskarze. Jest ona miejscem spotkań modlitewnych. Miejscowa wspólnota zgromadziła pewne środki. Są one jednak niewystarczające. W związku z powyższym proboszcz skierował prośbę do Stowarzyszenia o pomoc. Na ten cel Stowarzyszenie przekazało 5 540 euro.

Trzeci projekt dotyczył pomocy dla o. Mariusza Kasperskiego OMI, który w tym roku został mianowany proboszczem w nowej parafii św. Eugeniusza w Toamasina. Potrzebował wsparcia przy budowie domu-probostwa, w którym mógłby zamieszkać. Póki co takiego domu nie było, w wyniku czego musiał dojeżdżać do swojej parafii z drugiego końca miasta, z Domu Prenowicjatu Oblatów. Przejazdy były czasochłonne i zaistniała sytuacja powodowała, że nie było go na stałe ze swoimi parafianami. Na ten cel Stowarzyszenie przeznaczyło 5 000 euro.

Czwarty projekt złożył o. Stanisław Kazek OMI, prosząc o pomoc w dofinansowaniu zakupu dwóch nowych lodówek do szpitalika im. dr Wandy Błeńskiej w Befasy. Na ten cel Stowarzyszenie przekazało 965 euro.

Ostatnie dwa projekty dotyczyły pomocy dla oblatów Malgaszy, w imieniu których o pomoc wystąpił do nas o. Grzegorz Janiak OMI, ekonom delegatury na Madagaskarze. Na te dwa projekty Stowarzyszenie przeznaczyło łącznie 850 euro.

Łącznie na pomoc Madagaskarowi w 2023 r. przekazano 77 691 zł.

W styczniu 2023r. nad zachodnim wybrzeżem Madagaskaru przeszedł cyklon o imieniu Cheneso. Jako że mieszczą się tam dwie placówki prowadzone przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (Morondava i Befasy), proboszczowie z tych parafii zwrócili się do Stowarzyszenia o pomoc. Zniszczenia są ogromne. Ludzie mają pozalewane domy i nie mają co jeść. Wielu szuka pomocy właśnie na misjach prowadzonych przez oblatów. Ich prośby zamieszczamy poniżej i apelujemy o wsparcie i modlitwę.

Tragedia dla Morondava i Befasy jest w cyklonie, który przeszedł przez cała wyspę. Spadło tysiące ton wody przez 10 dni bez przerwy! Drogi, mosty, uprawy, budynki zostały zalane i zniszczone! Nasze parafie w Morondava i Befasy szczególnie zostały zalane wodą i poniszczone przez wiatry!

Pisze o. Stanisław Kazek OMI, którego pełen list przeczytasz TUTAJ.

Dziękuję Prokurze Misyjnej OMI za okazaną nam pomoc. Potrzeby sa duże, ponieważ społeczeństwo w Morondava wie, że może zawsze liczyć na Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. My, dzięki Waszej pomocy staramy się ich nie zawieść.

Pisze o. Paweł Petelski OMI, którego pełen list przeczytasz TUTAJ.

Zbiórka na ten cel była prowadzona na portalu misyjne.pl i przez Prokurę Misyjną. Wsparcie zostało przekazane przez te dwa podmioty, natomiast środki otrzymane przez nasze Stowarzyszenie przekazano w ramach projektów złożonych przez oo. Stanisława Kazka OMI i Pawła Petelskiego OMI w 2023 r.

Pomoc w 2022 r.

W 2022 r. Stowarzyszenie Lumen Caritatis podjęło współpracę z o. Pawłem Petelskim OMI w zakresie dokarmiania dzieci na terenie parafii. Obecnie o. Paweł posługuje w parafii im. św. Jana Pawła II w Morondava. Zauważa on, że w Morondava ludzie są bardzo biedni i w związku z powyższym potrzeba niesienia pomocy jest ogromna.

Koszt obiadu dla jednego dziecka to 1 euro. Na ten cel zostało przekazanych 23 533 zł (5 tys. euro).

Ponadto, z prośbą o jednorazową pomoc przy zakupie monstrancji zwrócił się do Stowarzyszenia o. Roman Majewski OMI, posługujący przy Episkopacie Madagaskaru w stolicy kraju. Na ten cel przeznaczono 1890 zł.

Łącznie na pomoc Madagaskarowi w 2022 r. przekazano 25 423 zł.

Darowizny i wszelkie wsparcie przeznaczone są na pomoc dla potrzebujących w miejscach, gdzie posługują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Błyskawiczne wsparcie

Zapraszamy do skorzystania z szybkich płatności online i wsparcia naszego projektu jednym kliknięciem. Mogą Państwo przekazać wybraną cegiełkę w formie błyskawicznego przelewu, klikając na wybraną kwotę po prawej stronie.

Zostaną Państwo przekierowani na platformę przelewy24.pl, skąd będą mogli wykonać przelew z rachunku bankowego lub BLIKIEM. Dziękujemy za Waszą ofarność!